Publicat 11 Aug 2017 | Reactualizat 17 Aug 2017 | Expiră 10 Sep 2017

Analist Programator Senior - Sisteme ERP Romania

1 post

Candidatul ideal

CERINȚELE POSTULUI

  • Studii superioare, preferabil în domeniul IT;
  • Cursuri de specialitate în domeniul IT (în cazul în care are studii superioare în alt domeniu în afara de IT).
  • Experienţă minim 3 ani în implementarea, dezvoltarea, configurarea, administrarea şi întreţinerea sistemelor informatice;
  • Experienţă demonstrată în administrarea, dezvoltarea şi configurarea Oracle eBusiness Suite şi/sau alte sisteme enterprise constituie un avantaj;
  • Experienţă minim 5 ani în domeniul IT.
  • Cunoştinţe Oracle e-Business Suite;
  • Cunoştinţe solide PL/SQL, Oracle Forms, Oracle Reports;
  • Cunoştinţe Oracle RDBMS;
  • Cunoştinţe Oracle Workflow;
  • Cunoştinţe ESSbase, Hyperion şi OBI EE+;
  • Cunoştinţe Business Objects;
  • Utilizare PC (MS Office - Word, Excel, PowerPoint, Visio; Microsoft Projects, Internet, Outlook);
  • Cunoştinţe de limba română şi engleză – scris şi vorbit;
  • Abilităţi de comunicare;
  • Capacitate de adaptare la un mediu dinamic;

Descrierea jobului

SCOP:

Răspunde de dezvoltarea, administrarea, întreţinerea, configurarea şi suportul sistemelor/aplicaţiilor ERP gestionate în cadrul departamentului şi de definirea, dezvoltarea şi implementarea soluţiilor, pentru a asigura utilizarea optimă şi alinierea acestora la cerinţele procesului de business.

Participă în proiecte de implementare a unor sisteme/aplicaţii noi, extindere, upgrade sau interfatare a sistemelor/aplicaţiilor existente.

RESPONSABILITĂŢI PRINCIPALE:

  • Analizează şi soluţionează operativ bug-uri, incidente şi probleme;
  • Analizează, defineşte, dezvoltă şi implementează soluţii eficiente în scopul asigurării performanţei sistemelor/aplicaţiilor;
  • Participă în proiecte de implementare a unor sisteme/aplicaţii noi, extindere, upgrade sau interfatare a sistemelor/aplicaţiilor existente;
  • Monitorizează utilizarea şi încărcarea instanţelor de producţie în scopul asigurării prevederilor SLA;
  • Execută activităţile de administrare aplicaţii şi suport tehnic;
  • Colaboreaza cu alte organizaţii pentru soluţionarea incidentelor şi problemelor;
  • Întreţine şi documentează configuraţia sistemelor;
  • Optimizează aplicaţiile sau sistemele pentru îmbunătăţirea performanţelor;
  • Parcurge etapele din ciclul de dezvoltare și participă la implementarea planurilor de release:
  • Analizează impactul cererilor de schimbare;
  • Dezvoltă şi analizează specificaţiile funcţionale;
  • Dezvoltă, întreţine şi îmbunătăţeşte rapoarte, interfeţe, programe de conversie, extensii, etc, în concordanţă cu specificaţiile funcţionale;
  • Creează/actualizează documentaţia tehnică;
  • Realizează şi documentează unit test-ul;
  • Instalează elemente RICE (rapoarte, interfeţe, conversii, extensii), patch-uri şi upgrade aplicaţii;
  • Ruleaza data fix-uri;
  • Operează configurări;
  • Urmareşte creşterea gradului de utilizare a funcţionalităţilor standard ale sistemelor;
  • În cazul soluţiilor complexe poate să îndeplinească funcţia de coordonator de echipă conform deciziei şefului de compartiment;
  • Execută activităţile de creare, clonare, mentenanţă şi monitorizare a tuturor mediilor de lucru care nu sunt de producţie (testare, instruire etc.);
  • Efectuează teste tehnice de regresie;
  • Solicită la furnizori suport tehnic pentru funcţionalităţile standard când este necesar (ex. Metalink), rulează scripturi de diagnostic Oracle şi alte scripturi conform indicaţiilor primite de la furnizori;

Analist Programator Senior - Sisteme ERP Romania  -  Telekom Romania Mobile Communications S.A.