Publicat 08 Apr 2021 | Reactualizat 15 Apr 2021 | Expiră 08 Mai 2021

ANALIST FINANCIAR

2 posturi

Criterii de selecție

  • Peste 3 ani experiență în Financiar / Contabilitate

Candidatul ideal

Cerinte:
- studii superioare in Finante, Contabilitate sau alte domenii economice;
-cunostinte avansate Excel (vlookup, tabele pivot);
-cunostinte SAP (reprezinta un avantaj)
-experienta anterioara minim 3 ani in departamentul financiar de analiza si/sau raportare
-orientare in eficientizara proceselor pentru a maximiza rezultatele si a aduce imbunatatiri

Descrierea jobului

Responsabilitati:
Participa la intocmirea Situatiilor Financiare lunare, a Bugetului annual si realizează analize financiare si previziuni pentru deciziile de afaceri, monitorizează și prezintă concluzii privind evoluția indicatorilor financiari ai companiei.

- participă la procesul de închidere lunara în aria de controlling, P&L, BS, CF precum si diferite analize la nivel de pret/kg, cost/kg, GM/kg
- intocmeste si interpreteaza diferentele actual vs bugetat pe elemente de cheltuieli si venituri si participa la activitatile de realizare, executie si analiza a bugetului anual, a revizuirilor de buget anual si a procedurilor de rectificare a fondurilor bugetate;
- creeaza modele financiare si analize pentru Echipa de Management sub coordonarea sau in parteneriat cu Controllerul financiar al Companiei
- intocmeste rapoarte lunare ,trimestriale si anuale privind costurile alocate pe departamente, centre de cost, proiecte;
- intocmeste modele financiare pe diverse scenarii de lucru;
- efectuarea controlului asupra operaţiunii de inventar, evaluarea mişcărilor stocurilor şi reconcilierea registrului jurnal cu registrul inventar
- realizeaza analize financiare pentru fiecare decizie de afaceri si ofera consiliere financiara directorilor din alte departamente;
- verifica si reconciliaza, partial sau integral, rapoartele financiare periodice (lunare, trimestriale, semestriale, anuale) pentru management, Balance Sheet, Income Statement, Cash Flow, utilizand sistemele si procedurile standard de raportare financiara;
- intocmește rapoarte de analiză periodice sau ad-hoc pe centre de profit, centre de cost sau alte structuri în funcție de cerințe;
Beneficii
1. Pachet salarial atractiv corelat cu experienta si realizarile profesionale (salariu fix +bonus de
performanta),tichete de masa si posibilitatea de a participa la diverse programe de instruire;
2. Oportunitatea de a face parte dintr-o echipa tanara si ambitioasa aflata intr-o continua expansiune

FOX este una din cele mai mari companii din industria de procesare a cărnii din România, aflându-se pe podiumul producătorilor naționali de mezeluri.

Adresându-se tuturor celor 22 de milioane de consumatori români, din țară și din străinătate, FOX acoperă cu produse proaspete, de calitate și gustoase toate categoriile importante de produse, respectiv de la salamuri fierte, crud-uscate, cârnați, crenvurști, șunci și parizere, până la specialități și produse afumate.

După 22 de ani de creștere organică, de la începutul activității, în 1992, FOX, având sediul în București, reunește în prezent peste 1000 de angajați, generând mult mai multe locuri de muncă, legate de afacerea principală. Ne preocupăm în permanență de dezvoltarea profesională continuă a angajaților, pentru a fi cât mai competitivi în mediul concurențial.

ANALIST FINANCIAR  -  Fox Com Serv Distribution S.R.L.

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles