Analist Financiar, Departament Remediere Credite

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Nivel carieră
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Studii superioare finalizate, de preferinta in domeniul economic;
Experienta relevanta de minim 3 ani in aria de analiza financiara / restructurare IMM si Corporate & Risc, in domeniul bancar;
Buna intelegere a mediului economic;
Spirit analitic foarte dezvoltat;
Orientare spre detalii;
Comunicare foarte eficienta;
Stabilirea prioritatilor.

Descrierea jobului

Identifica si evidentiaza riscurile aferente expunerilor existente aferente clientilor;
Verifica incadrarea in criteriile de eligibilitate reglementate pentru realizarea masurilor identificate de restructurare a expunerilor existente aferente clientilor gestionati de departament;
Verifica existenta la dosar a tuturor documentelor solicitate de cadrul normativ in vigoare;
Responsabil de folosirea corecta si completa a sistemului de rating intern in scopul luarii deciziei de restructurare credite persoane juridice;
Verifica si completeaza propunerea de restructurare primita in vederea prezentarii la nivelele de competenta stabilite;
Acorda suport unitatilor teritoriale si Biroului Remediere Credite in vederea intocmirii documentatiei specifice.

Descrierea companiei

Altfel…
suntem o companie care isi doreste ca ideile sa fie valorificate, iar visele implinite, sustinand oamenii care au curajul sa faca lucrurile diferit.
Acum 27 de ani a inceput povestea BT cu o echipa formata din 13 persoane si o sucursala. Azi, suntem Locul 1 in topul bancilor din Romania, cu peste 3 milioane de clienti si 9000 de colegi in echipa. Am invatat de-a lungul anilor ca pentru a aduce ideile mai aproape de realitate, este esential sa ne reinventam continuu.

Misiunea noastra este sa oferim experiente pozitive oriunde si oricand.
Bankingul merge mai bine cu zamBT.

Publicatia “The Banker”, conform “Top 1000 World Bank”, arata ca Banca Transilvania este singura institutie financiar-bancara din Romania clasata in primele 500 banci la nivel mondial, iar in Regiunea Europei Centrale si de Est, se situeaza in primele 15 locuri. In anul 2020, Banca Transilvania a fost certificata ca “Best Place to Work”, aspect care recunoaste cultura organizationala, oportunitatile de dezvoltare profesionala, satisfactia si experienta oamenilor in cadrul companiei.

Publicat 13 mai 2022 Reactualizat 26 mai 2022 Expiră 12 iun. 2022