Analist Date Proiecte si Suport Business Carduri

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Rolul de Analist Date presupune înțelegerea concomitentă a datelor şi a cerinţelor de business de Retail. De asemenea, Analistul de Date trebuie sa contribuie la dezvoltarea, întreținerea și explicarea de noi dashboard-uri, analize și situații.

Descrierea jobului

Responsabilităț​i:
- Definește, analizează și documentează cerințele și specificațiile de business, criteriile de acceptanță pentru proiectele noi din zona de date;
- Participă în procesul de îmbunătățire și dezvoltare a rapoartelor și dasboard-urilor BI: realizează analiza gap între soluția actuală și cerințele de business, identifică functionalitățile noi, realizează design-ul de soluție, specificațiile tehnice pentru regulile de transformare, profilare și analiză a datelor;
- Contribuie la identificarea de noi insight-uri din date, de interpretare a acestora și de suport în adopția lor de către Business Retail BT;
- Expertiză tehnică și suport în livrarea soluțiilor conform cerințelor de business: cunoașterea pachetului Ms Office (cu precădere Ms Excel si Ms Access), a limbajului SQL; are abilitatea de a realiza data discovery și de a dezvolta rapoarte; se axează pe soluții de automatizare și realizare de noi dasboard-uri utilizand tool-uri specifice de BI (cu precădere Qlik Sense);
- Capacitatea de analiză, sinteză și corelare de informații: demonstrează abilitatea de a interpreta și analiza date; deține capacitatea de a aduce informațiile într-o formă care să faciliteze obținerea concluziilor (business understanding, data understanding, data quality, data preparation); are capacitea de a surprinde rapid și eficient eventualele deficiențe în date;
- Atenție la detalii: demonstrează atenție la cele mai mici detalii și are capacitatea de a face follow-up, respectiv de a implementa aceste detalii;
- Orientare către business, creativitate, inovare și agilitate: generează idei, oferă soluții noi, identifică eventuale oportunități și amenințări în favoarea business-ului; are iniţiativă, perseverenţă, dinamism, responsabilate şi creativitate;
- Demonstrează o gândire logică, spirit analitic și de sinteză, înclinaţie spre lucrul cu cifre şi capacitate de asimilare rapidă a metodologiei folosite;
- Are spirit de echipă și dorință de a identifica impreună cu colegii cele mai bune soluții, noi insight-uri, generând plus valoare pentru întregul colectiv de date.
Constituie un avantaj:
- Experienţă în data reporting și de utilizare a cel puțin unul dintre soft-urile Tableau, Qlik Sense sau Power BI;
- Experiență în domeniul cardurilor & instrumentelor de plată sau a soluțiilor de acceptare a plăților;

Banca Transilvania (BT) a inceput acum 25 de ani la initiativa unor oameni de afaceri clujeni, orientandu-si activitate spre sectorul IMM. In present, este cel mai mare grup financiar din Romania cu peste 2 milioane de operatiuni zilnic.

Misiunea sa este de a sustine dezvoltarea mediului de afaceri si comunitatile din care face parte, oriunde si oricand. Cu respect, pasiune si idei noi, banca sustine responsabil vise care se transforma in realizari. Viziunea BT este de a deveni o banca tot mai buna pentru clienti, echipa si actionari. Banca Transilvania se ghideaza dupa 4 mari valori: respect fata de oameni si aspiratiile lor, responsabilitate - cunoscandusi foarte bine rolul in relatia cu clientii, actionarii si societatea, curaj – merge intotdeauna mai departe si prietenie – furnizand mereu zamBT.

Banca Transilvania este organizata pe patru linii principale de business ( corporate, IMM, retail și Divizia pentru Medici ) si are peste 3 milioane de clienti, aproape 500 de sedii in 180 de orase si peste 7.000 de colegi in echipa. Strategia sa este sustinuta de actionari puternici, precum Banca Europeana pentru Reconstructie si Dezvoltare.

Este singurul brand bancar romanesc prezent in Brand Finance 500 Ranking 2018, realizat de Brand Finance si Cel mai valoros brand bancar din Romania, conform Brand Finance Romania 2017. Banca Transilvania pune pret pe incredere si oameni sustinand persoanele ce au curaj sa faca lucrurile diferit pentru ca doar asa ideile sunt valorificate, lucrurile sunt bine facute si visele implinite.

Vino si tu in Banca oamenilor intreprinzatori si ofera zamBT clientilor nostri.

Film Cristina Burtoi:

Embeded:

Film Andreea Roaua:

Embeded:

Film Ramona Oprea:

Embeded:

Publicat 16 nov. 2021 Reactualizat 16 dec. 2021 Expiră 16 dec. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos