Publicat 07 Sep 2006 | Reactualizat 08 Oct 2006 | Expiră 08 Oct 2006

Analist Credite

Client eJobs
1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

- Studii superioare economice (diploma de licenta)
- Minim 3-5 ani experienta bancara ( de preferinta intr-o banca straina), din care minim 2 ani experienta credite corporate (analiza credite corporate)
- Limba engleza nivel avansat (inclusiv terminologie financiar bancara)
- Abilitati operare PC (word, excell)
- Abilitati excelente de comunicare si relationare;
- Initiativa, abilitati organizare, spirit de analiza si sinteza;
- Cunostinte solide de legislatie in domeniu;
- Atitudine proactiva;
- Viziune globala asupra afacerii;
- Spirit de echipa;
- Rezistenta la activitate in conditii de stress;
- Cunostinte legate de standardele internationale de contabilitate (IFRS);
- Cunostiinte generale legate de Basel II;

Descrierea jobului

- Intocmeste dosarul de analiza a creditelor pe baza propunerilor de business inaintate de Divizia Corporate;
- Evalueaza riscurile specifice activitatii de creditare si recomanda/declina dosarul de credit pe care l-a intocmit si analizat;
- Asigura o buna cunoastere a situatiei financiare a clientilor si a riscurilor ce influenteza activitatea acestora reflectata in ratingul de client;
- Propune ratingul de client;
- Reanalizeaza dosarele de credit intocmite de unitatile teritoriale din Romania;
- Administreaza fluxul informational aferent procesului de creditare de la initiere si pana la aprobarea/ respingerea dosarului, inclusiv comunicarea oficiala a deciziei Comitetului de Credite catre Divizia Corporate;
- Pregateste raportarile specifice departamentului de credite;
- Este autorizat sa faca inspectii pe teren in vederea certificarii existentei garantiilor propuse de client pentru acoperirea riscului de neplata;
- Evalueaza portofoliul de credite conform politicilor si procedurilor interne ale bancii;
- Estimeaza necesarul de provizioane specifice si colective;

Banca straina cu experienta de peste 7 ani pe piata bancara romaneasca.

Expirat
Analist Credite  -  Client eJobs

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles