Publicat 31 Oct 2007 | Expiră 31 Oct 2007

analist credite

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Persoana organizata; serioasa responsabila

Descrierea jobului

1- Intocmirea dosarului de leasing si efectuarea analizei in vederea stabilirii criteriilor pentru aprobarea finantarii.
a) primirea solicitarii de finantare de la client/dealer si inregistrarea acesteia;
b)aranjarea documentelor la dosar si intocmirea opisului;
c)stabilirea pe baza discutiilor cu clientul a parametrilor contractului (avans,durata,etc)
d) efectuarea analizei financiar-contabile;
e) prezentarea spre aprobarea comitetului de credite a analizei financiar-contabile si re-
partizarea contractului pe banca finantatoare;
f) trimiterea CRB-ului (si a analizei daca este solicitata) la banca finantatoare si obtinerea
raspunsului de la banca;o copie a acestor acte se arhiveaza la dosarul clientului si o alta la
mapa pentru tragere credit din banca;
g) consultarea site-ului Ministerului de Finante pentru a verifica daca clientul inregistreaza datorii restante la buget;
h) comunicarea catre client a aprobarii deciziei de finantare,a modalitatii de desfasurare a contractului si stabilirea datei si modalitatii de semnare a contractului;
i)emiterea facturii proforma catre client si prezentarea acesteia biroului facturare,pe baza
unui borderou emis zilnic;
l) notificarea scrisa a departamentului contabilitate pentru efectuarea platii furnizorului;

m) comunicarea datelor necesare calculului de asigurari catre societatea de brokeraj;
n)emiterea contractului si a notificarii catre banca,semnarea acestor documente de catre
client;
o) verificarea existentei la dosarul pentru banca a documentelor necesare efectuarii tragerii,completarea cu documentele lipsa (contract,notificare,dovada platii avansului , analiza client,etc.)
2- Intocmirea de acte aditionale referitoare la modificari de contracte,pe baza cererilor
scrise primite de la clienti:
a) prelungirea sau scurtarea perioadei de viata a contractului;
b) acordari de perioade de gratie.
3- Introducerea in sistem a urmatoarelor date:
a) date de identificare a partenerilor aferenti contractului;
b) date referitoare la obiectul contractului;
c) dosarele de finantare si urmarirea parcursului acestora in sistem pana la forma finala,care permite facturarea ratei 1.
4- Isi insuseste, respecta si aplica toate procedurile si instructiunile care ii sunt destinate.
5- Isi insuseste Politica de calitate;.
6- Raspunde de calitatea muncii prestate in procesul pe care il desfasoara.
7- Indeplineste si alte sarcini incredintate de seful ierarhic superior precum si de conducerea societatii.

Bavaria Leasing este o societate de finantare in a autoturismelor BMW; Mini Cooper in principal dar si a altor autoturisme.
Sediul este langa aeroportul Baneasa

Expirat
analist credite  -  SC BAVARIA LEASING IFN SA

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles