Analist Creditare Retail - Bucuresti

PATRIA BANK S.A. - 1 poziție
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Departamente
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Te regasesti usor in interactiunea cu oamenii, ai initiativa si vrei sa te dezvolti profesional? Suntem o echipa, dinamica, tanara, ne plac interactiunile cu oamenii si suntem in cautare de noi modalitati de a imbunatati activitatea.
Daca iti plac provocarile si esti motivat(a) sa realizezi ceea ce iti propui, atunci te asteptam cu drag sa te alaturi echipei noastre.

Descrierea jobului

  • Analizeaza solicitarile de credite retail in vederea identificarii si evaluarii riscului de credit aferent tranzactiilor de credit, conform procedurilor interne;
  • Asigura verificarea aplicatiilor, evaluarea structurii tranzactiilor, a capacitatii de rambursare si a garantiilor aferente pentru aplicatiile de credit retail;
  • Analizeaza solicitarile de restructurare si cele aferente altor operatiuni de inlocuire de expuneri ce necesita avizul/opinia analistului, pentru segmentul de clienti Retail;
  • Emite opinii de risc in cadrul referatului de credit cu privire la riscurile generate de tranzactia de credit, propune conditii si clauze suplimentare in vederea diminuarii riscurilor identificate;
  • Raporteaza catre departamentele specializate toate situatiile suspecte legate de aplicatiile de credit cu scopul de a preveni riscul de frauda sau orice alte riscuri operationale;
  • Asigura procesarea aplicatiilor in timpul de raspuns agreat si realizarea targetului lunar;
  • Asigura efectuarea controlul intern trimestrial, conform mentiunior din procedurile de creditare;
  • Participa la elaborarea si implementarea procedurilor de creditare Retail si fluxurilor de lucru aferente.
Cerinte:
  • Absolvent(a) de studii superioare economice;
  • Foarte bune abilitati de organizare, planificare si comunicare;
  • Foarte buna capacitate de analiza si sinteza a indicatorilor financiari;
  • Experienta in analiza financiara credite garantate persoane fizice (minimum 2 ani);
  • Bune cunostinte financiar-bancare.

Grupul Patria Bank are drept acționar majoritar Fondul de Investiții Emerging Europe Accession Fund (EEAF) ai cărui principali investitori sunt instituții importante și de renume precum BERD (Banca Europeană de Reconstrucție și Dezvoltare), FEI (Fondul European de Investiții) și alte instituții importante la nivel european.

Banca Patria oferă produse și servicii tuturor românilor prin cele patru divizii specializate: Persoane Fizice, Afaceri Mici (microîntreprinderi), IMM și Afaceri Agro.

Activitatea Patria Bank este inspirată de oameni în general și de românii responsabili și muncitori în particular.

Punem integritatea și etica profesională înainte de orice și credem că succesul poate fi atins doar printr-o abordare bazată pe responsabilitate, flexibilitate și disponibilitatea de a vedea oamenii înaintea hârtiilor.

Avem un set de valori care ne definesc activitatea și care transmit publicului larg și partenerilor comportamentul așteptat de la noi:
- APROPIERE UMANĂ
- FLEXIBILITATE
- RESPONSABILITATE PROFESIONALĂ
- INIȚIATIVĂ
- IMPLICARE

Publicat 5 iul. 2021 Reactualizat 2 aug. 2021 Expiră 4 aug. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos