Analist achizitii

Tenneco - 1 poziție
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Departamente
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Cum arata profilul candidatului?
  • Studii superioare Economice si/ sau tehnice;
  • Minim 12/24 luni experienta in rol de achizitii materii prime sau supply chain;
  • Abilitatea de a gestiona proiecte de o complexitate medie;
  • Abilitati de analiza a situatiilor complexe si viziune strategica;
  • Comunicare eficienta pentru toate ariile operationale;
  • Cunostinte SAP;
  • Nivel avansat limba engleza.

Descrierea jobului

Care va fi rolul in echipa?
  • Colaboreaza cu inginerul calitate furnizori si cu alte functii din fabrica pentru activitatile legate de componentele noi sau modificarile produsului de serie;
  • Detine responsabilitatea fata de integritatea datelor in sistemul ERP (SAP sau alt sistem) pentru stabilirea preturilor componentelor, termenii de plata agreati;
  • Detine responsabilitatea pentru introducerea detaliilor furnizorului in instrumentele interne folosite pentru materiale directe;
  • Gestioneaza situatiile cu probleme de logistica/ capacitate/ calitate ale pieselor de productie in serie si ale pieselor NPI, actionand ca prima interfata cu furnizorii si transfera treptat situatia la commodity buyer/ manager, conform matricei de escaladare, dupa ce se asigura ca si indeplinit toate actiunile;
  • Identifica oportunitati de reducere costuri (fara a afecta calitatea si siguranta/mediul) si de crestere a productivitatii impreuna cu Regional Commodity Buyer, astfel contribuind la atingerea obiectivelor de achizitii agreate la nivel de fabrica;
  • Detine responsabilitatea pentru managementul Inventarului de materiale directe din fabrica impreuna cu echipa de aprovizionare si logistica;
  • Asigura indeplinirea obiectivele de achizitii agreate prin monitorizarea progresului proiectelor detinute in functie de tintele stabilite si efectuarea raportarii lunare/ dupa cum este solicitata de companie;
  • Indentifica cele mai bune practici in achizitionarea materialelor direct si le implementeaza ca atare in fabrica, dupa ce se consulta cu commodity buyer;
  • Prelucreaza cererile de achizitie in comenzi pentru materiale directe, conform cererilor primite de la departamentul de SC;
  • Adauga/ modifica profilul furnizorilor in sistemul SAP prin completarea unui formular specific, identificarea datelor bancare ale furnizorului si urmarirea procesului in cazul in care nu exista date;
  • Asigura completarea acordurilor de confidentialitate pentru fiecare furnizor;
  • Organizeaza si urmareste statusul coletelor mici pentru fabrica si transportul materialelor directe de la furnizori;
  • Realizeaza analize privind impactul costurilor majorate primite de furnizori;
  • Furnizeaza informatii despre volume in functie de cererile primite de la departamentul de vanzari pentru commodity buyer;
  • Participa la elaborarea proceselor/procedurilor documentate privind procesul de achizitie a ambalajelor (selectare furnizori, ofertare, contractare, evaluare furnizori etc);
  • Se asigura ca furnizorii au capabilitatea de a sustine conditiile impuse, propune selectarea unor furnizori si evalueaza anual performantele acestora, consultandu-se cu beneficiarii;
  • Ofera suport echipei financiare pentru inchiderea situatiilor financiare si verificarea documentelor financiare generate de proiectele alocate.
Publicat 11 mai 2022 Reactualizat 18 mai 2022 Expiră 10 iun. 2022