Publicat 18 Feb 2019 | Reactualizat 18 Mar 2019 | Expiră 21 Mar 2019

Agent Vama Import

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Adecco Permanent Placement recruteaza pentru clientul sau, cea mai mare companie din lume în domeniul curieratului şi unul dintre cei mai importanţi furnizori de servicii specializate în domeniul transportului şi al logisticii.

Cunostinte:
de legislatie vamala / limba engleza - nivel mediu / operare PC
Experineta de minim 6 luni-1 an in domeniu

Descrierea jobului

Receptioneaza si verifica documentele solicitate in avizarea pentru expeditiile retinute in vama de la clientii din portofoliul gestionat;
Verifica atat corectitudinea documentelor primite de la client, cat si pe a celor originale;
Solicita telefonic si in scris clientilor din portofoliul gestionat, documente suplimentare daca este cazul astfel incat expeditiile sa fie vamuite in timpul de tranzit;
Informeaza in scris clientii asupra sumelor datorate la buget pentru expeditiile pe care acestia le au in proces de vamuire;
Raspunde in cel mai scurt timp posibil solicitarilor primite pe adresa de e-mail din partea birourilor UPS din alte tari, subcontractorilor si clientilor in special;
Preia apelurile telefonice si ofera informatii corecte si complete clientilor cu privire la stadiul in care se gasesc expeditiile de import ale acestora, atunci cand acestea ii sunt solicitate;
Intocmeste dosarul complet al fiecarei expeditii aflate in proces de vamuire si il remite catre comisionarul vamal pentru efectuarea formalitatilor vamale de import,introducand datele aferente acestor expeditii in mod corect si corespunzator in baza de date proprie (soft);
Intocmeste accept de plata dupa caz pentru fiecare dosar introdus la comisionarul vamal, iar la obtinerea liberului de vama se va inchide situatia generata;
Completeaza zilnic setup-ul pentru toate expeditiile ramase inca in vama si vor transmite informatiile catre agentii responsabili cu avizarile si apoi catre operatorii de date;
Actualizeaza baza de date proprie (soft) ori de cate ori o expeditie obtine liberul de vama din partea autoritatii vamale cu datele solicitate de soft-ul utilizat;
Contacteaza destinatarii ori de cate ori este nevoie pentru a obtine documentele necesare intocmirii formalitatilor vamale in timpul de tranzit;
Introduce exceptiile aferente expeditiilor ce nu pot fi vamuite din diverse motive (ex. factura gresita, refuz de plata etc.), aferente dosarelor pe care le gestioneaza si le va urmari si inchide dupa ce expeditia se va fi vamuit;
Tine legatura cu birourile UPS ale tarilor de origine pentru diverse solicitari legate de derularea expeditiilor retinute in vama;
Actualizeaza baza de date cu fotocopiile actelor de identitate si a certificatelor de inmatriculare;
Preia documentele de export sosite prin fax, e-mail, in limita programului de lucru, si le va preda comisionarului vamal pentru procesarea declaratiei vamale de export;
Introduce date in sistem cu privare la biroul vamal de destinatie si comisionarul vamal pentru expeditiile ce pleaca in tranzit;

Descrierea companiei

Credem in tine!

Construirea unei cariere durabile este un proces continuu in care ai nevoie de motivatie, un plan de actiune, flexibilitate si disciplina. Succesul inseamna cunoasterea calitatilor personale si increderea in acestea. Descopera Adecco si vino sa desenam calea in cariera impreuna.

Cine este Adecco?

Adecco Romania este parte a The Adecco Group, lider local si mondial in furnizarea de servicii de resurse umane. Cu peste 33.000 de angajati full time si aproximativ 5.100 de sucursale, Adecco este prezent in peste 60 de tari si teritorii. În Romania, compania gestionează peste 8.000 de persoane plasate, are o baza de date cu peste 500.000 de candidaţi şi deserveste zilnic peste 600 de clienţi, toate acestea prin intermediul colegilor din cele 15 sucursale raspandite in intreaga tara.

Misiunea noastra este sa oferim oamenilor oportunități de angajare în orice etapă a carierei profesionale, iar companiilor, talentele de care au nevoie. Consultantii nostri sunt entuziasti si pasionati, sunt profesionisti specializati in domenii si industrii multiple, au experienta si capacitatea de a-ti intelege dorintele si planurile de cariera si de a gasi job-ul potrivit pentru tine.

Noi si voi, suntem Adecco.

Daca nu ai gasit un rol potrivit experientei tale, dar vrei sa fii la curent cu job-urile din piata, viziteaza website-ul www.adecco.ro, sectiunea RESURSE, unde iti poti inregistra CV-ul în baza de date Adecco. Ai vrea ca totul sa fie mai rapid si mai simplu de atat? Atunci descărca aplicația Adecco Jobs valabilă în AppStore și GooglePlay si fii la curent cu noile job-uri.

Toate datele și CV-urile sunt tratate cu confidențialitate si vor fi luate în considerare în proiectele ce corespund experienței tale profesionale.

Expirat
Agent Vama Import  -  Adecco Resurse Umane

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles