Publicat 14 Ian 2008 | Reactualizat 12 Feb 2008 | Expiră 14 Feb 2008

Administrator de sistem (System Administrator)

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Daca ai in permanenta un spirit treaz si iti place sa te descurci acolo unde altii se incurca, daca ai o atitudine pozitiva si iti place sa te autodepasesti, iti vom oferi o cariera care iti va reenergiza curiozitatea intelectuala.

Ce trebuie sa stii neaparat ca sa te alegem?

- Administrare Linux la nivel avansat (Gentoo, CentOS, Fedora)
- Apache, MySQL, Qmail, ProFTPD, Named, IP Table, Bash Scripting
- Hardware PC si retele de calculatoare (configurare si optimizare RAID, hard-uri SCSI / SAS, notiuni TCP / IP)
- Securizare server-e Linux
- Engleza la nivel avansat

Ce ar constitui un avantaj?

- Tehnologia comunicatiilor, video streaming, VOIP – SIP
- Memcached
- Cunostinte de MySQL la nivel de DBA (administrator baze de date)
- Configurare Rsync
- Cunostinte de replicare sau clustering MySQL
- Experienta in lucrul cu sisteme de versionare (CVS si Subversion)

Ar mai fi vreo conditie?

- Desigur, te vrem educat, asa ca diploma de facultate este o conditie pe care trebuie sa o indeplinesti. Reprezinta un avantaj daca esti absolvent al Facultatilor de Informatica, Automatica, Electronica sau Cibernetica.

Descrierea jobului

Curios ce vei face? Iata cu ce se ocupa un administrator de sistem in cadrul A Rond:

- Asigura configurarea si administrarea server-elor Linux
- Este responsabil pentru functionarea si optimizarea bazelor de date MySQL
- Monitorizeaza infrastructura IT (up-date-uri / patch-uri de sistem etc.)
- Executa auditarea regulata a sistemelor si a software-ului, asigurand backup-ul periodic al datelor de pe server-ele companiei si verificarea acestora
- Implementeaza procesul de mentenanta a conturilor de user de pe server-e
- Consiliaza echipele de dezvoltare in probleme tehnice
- Propune metode de optimizare a serviciilor de pe server-e si asigura urmarirea lor in timp real (functionare 24 cu 7)

A Rond este o companie matura si inovativa, care dezvolta aplicatii web dinamice.

O companie cu un portofoliu de site-uri cu peste 1 500 000 de afisari pe luna.

www.arond.ro

Expirat
Administrator de sistem (System Administrator)  -  A Rond

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles