Publicat 22 Feb 2019 | Reactualizat 15 Mar 2019 | Expiră 24 Mar 2019

Administrator de Risc

1 post

Criterii de selecție

  • Peste 3 ani experiență în muncă

Candidatul ideal

SAI Patria Asset Management, societate de administrare a fondurilor de investitii, angajeaza administrator de risc

Cerinte esentiale:
- Studii superioare in domeniul economic sau juridic (cerinta obligatorie)
- Minim 3 ani experienta relevanta, in domeniul administrarii riscurilor, pe piata financiara (cerinta obligatorie)
- Domiciliul stabil in Bucuresti.

Reprezinta avantaje:
- Cunostinte de limba engleza;
- Cunostinte despre piata de capital si legislatia pietei de capital;

Competente:
- Aptitudini de centralizare a datelor, organizare si planificare;
- Autonomie, atentie la detalii, rabdare si rigurozitate;
- Spirit de echipa si cooperare.

Descrierea jobului

Principalele responsabilitati:
- Implementarea politicii si procedurilor de administrare a riscului;
- Asigurarea conformitatii cu sistemul de limite de risc al fondurilor administrate, inclusiv cu limitele legale privind expunerea globala si riscul contrapartii;
- Monitorizarea profilului de risc al fondurilor administrate si al SAI;
- Furnizarea regulata de rapoarte managementului si Consiliului de Administratie;
- Efectuarea de teste de stres cu privire la riscul de piata, riscul de lichiditate, riscul de dobanda, riscul de contraparte;
- Evaluarea investitiilor din punct de vedere al riscului;
- Cooperare cu celelalte departamente in cadrul companiei.

Oferim un mediu de lucru placut intr-unul din cele mai interesante sectoare ale economiei si posibilitateade dezvoltare a cunostintelor si aptitudinilor profesionale. Te asteptam!

Patria Asset Management este o companie specializata de administrare a investitiilor si apartine grupului Patria Bank. Informatii suplimentare despre companie sunt disponibile pe siteul www.patriafonduri.ro.

Administrator de Risc  -  SAI PATRIA ASSET MANAGEMENT