Publicat 23 Oct 2008 | Reactualizat 21 Nov 2008 | Expiră 23 Nov 2008

Administrator Baze de Date - Compartiment Administrare Baze de Date (ABD-OP)

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

• Studii /certificari in domeniul IT
• Experienta de lucru 2-3 ani in domeniul administrarii de baze de date (in special Oracle); experienta 2-3 ani in proiectarea si implementarea de solutii de BD de mare disponibilitate; diverse certificari (OCP, OCA)
• Cunoasterea arhitecturii de sistem pentru baze de date relationale (Oracle)
• Cunoasterea principiilor si regulilor de buna administrare sistemelor de gestiune a bazelor de date
• Cunoasterea limbajelor de programare SQL, PL/SQL
• Proiectare si implementare reusita pentru sisteme de baze de date de mare disponibilitate (stand-by database, cluster, etc.)
• Calitati de manager de proiect; finalizeaza intotdeauna actiunele sale prin livrabile concrete
• Cunoasterea limbii engleze
• Capacitate de lucru n echipa, pune in comun experienta impreuna cu colegii; atitudine pozitiva fata de toti colegii
• Foarte bune abilitati de comunicare, atit verbal cit si scris; claritate si acuratete tehnica
• Gindire analitica si orientare catre client; putere de anticipare si gindire in perspectiva.

Descrierea jobului

• Este responsabil cu asigurarea administrarii de baze de date, mentinerea integritatii si securitatii bazelor de date din Centrul de Date al Companiei
• Intocmeste documentatie de instalare (best practice), planuri de securizare a sistemelor de baze de date, proiecteaza si implementeaza sisteme de baze de date de mare disponibilitate
• Asigura suportul tehnic necesar pentru toate bazele de date din Centrul de Date al Companiei astfel incat sa asigure disponibilitatea maxima a acestora
• Realizeaza operatiunile de salvare (backup) si restaurare (restore) a datelor pentru bazele de date din Centrul de Date al Companiei precum si planuri de asigurare a disponibilitatii in caz de evenimente neprevazute (contingency planning)
• Monitorizeaza si mentine in parametrii optimi performantele bazelor de date prin urmarirea log-urilor de sistem si activitatii pe servere si efectuaza operatiuni de optimizare a performantei (tuning)
• Realizeaza legatura si escalarea catre suportul specializat conform contractelor de suport existente
• Actualizeaza listele de inventar, licentele si configuratiile cu modificarile hardware/software a echipamentelor din Centrul de Date al Companiei
• Face recomandari privind updatarea hardware/software a echipamentelor pe baza informatiilor din planul de capacitate impreuna cu administratorul de sistem
• Intocmeste si intretine documentatia privind task-urile de rutina pentru operarea sistemelor (intretinerea conturilor, backup/restore, startup/shutdown, script-uri, etc.)
• Planifica si implementeaza planuri de continuitate si protectie la dezastre impreuna cu administratorul de sistem.

Expirat
Administrator Baze de Date - Compartiment Administrare Baze de Date (ABD-OP)  -  SC ROMTELECOM SA

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles