Adjunct Director Comercial

ROMCAB
1 poziție
Anunț verificat

Candidatul Ideal

Căutăm şi pregătim managerii de mâine ai companiei Romcab!
Ești o persoană tânără, cu un potențial enorm, potențial care nu a fost pus în valoare de către angajatorii tăi anteriori?

Îți dorești din toată ființa ta să te dezvolți profesional și personal spre versiunea ta cea mai bună cu putință, să ajungi în poziția de manager al unei companii? Un lider!

Persoanele sau companiile cu care ai interacționat nu îți oferă acea șansă de care ai nevoie pentru a dovedi de ce ești cu adevărat capabil? Auzi des că nu ai experiență sau maturitatea necesară pentru a ocupă o funcție mai înaltă?

Ești dispus să depui eforturile necesare? Să aloci timpul pentru învățare pe lângă programul normal de lucru, aplicare/experimentare, să treci peste eșecurile și frustrările care apar pe parcurs? Să reiei de la început cu optimism și perseverență planurile făcute greșit, apoi să le îmbunătățești până la forma lor ideală? Să nu renunți atunci când problemele sunt aparent prea complexe pentru a fi înțelese sau volumul de muncă și termenele sunt foarte solicitante?

Îți dorești să faci parte dintr-o echipă de persoane cu un spirit tânăr, o echipa motivată, care dezvoltă proiecte noi constant, are parte de provocări mari cu reușite și mai mari, dar mai ales crește și se dezvoltă continuu atingând niveluri de înțelegere și rezultate greu de înțeles de către alți specialiști din domeniile respective?

Dacă DA, te așteptăm să faci parte din echipa noastră!

În aceste Programe de Deputy dorim ca tu să:

Alegi departamentul potrivit pentru tine chiar dacă nu ai o experiență anterioară vastă în acel domeniu, dar îți dorești categoric o carieră în acea direcție, alegând domeniul Comercial-postul de Adjunct Director Comercial prezentat în acest anunț sau cele din zona: Achiziţii, Economic-Financiar, Producție, Inginerie;

Beneficiezi de mentoratul venit din partea top managementului din companie pentru o vedere mai de ansamblu asupra părții de business și leadership astfel încât după primul an să poți trece la etapa următoare a evoluției tale;

Beneficiezi de programe suplimentare de pregătire din afara companiei astfel încât să stăpânești cele mai noi instrumente în domeniul tău de activitate;

Îți demonstrezi în primul rând ție dar și celor din jur de ceea ce ești cu adevărat capabil;

Te implici și aduci plus valoare, ai realizări concrete în palmares nu doar aspecte teoretice și implicit iți crești veniturile exponențial datorită noului tău nivel profesional, al funcției ocupate.

Ideal ar trebui să ai:
  • studii superioare, preferabil ȋn domeniul economic, management – marketing
  • limba engleză nivel avansat
  • cunostinţe referitoare la mecanismele de funcţionare a firmei în economia de piaţă
  • dinamism, echilibru, perseverenţă, adaptabilitate, loialitate, spirit organizatoric, bune abilități de comunicare și negociere
  • disponibilitate pentru program prelungit de muncă
  • capacitate de mobilizare personală pentru finalizarea într-un timp cât mai operativ a sarcinilor

Descrierea jobului

Susţine activitatea Directorului Comercial;
Gestionează toate contractele încheiate cu clienţii Romcab, de la primirea lor, transmiterea pe circuitul intern, arhivare, conform procedurilor sistemelor de management;
Gestionează, conform procedurilor specifice, primirea, tratarea, evidenţa, comunicarea răspunsurilor, păstrarea şi arhivarea cererilor de ofertă;
Primeşte solicitările privind diverse analize de la Directorul Comercial, stabileşte împreună cu acesta termenele şi condiţiile de raportare (dacă acestea nu sunt cuprinse deja în decizii, proceduri); decide asupra celei mai relevante forme de analiză şi prezentare a datelor; solicită, prelucrează, centralizează şi stochează datele, informaţiile primite;
Întocmeşte rapoarte – analize, situaţii statistice privind evoluţia indicatorilor comerciali pe diverse perioade, globali şi defalcaţi pe grupe de analiză ( zone geografice, clienţi, segmente de piaţă, grupe de produse, repere);
Elaborează şi transmite periodic ( la solicitare sau conform termenelor stabilite prin note, decizii) date statistice referitoare la clienţi şi evoluţia firmei în raport cu aceştia. Culege, întocmeşte, centralizează şi prelucrează informaţii cu privire la evaluarea satisfacţiei clientului;
Elaborează secţiuni ale planului de afaceri, în conformitate cu sarcinile trasate de Directorul Comercial în acest sens – documentare şi analiză a pieţei pe perioadele de referinţă stabilite – previziuni privind clienţii, concurenţii, cererea şi cotele de piaţă pe categorii de produse sau orice alte informaţii relevante; estimează nivelul cheltuielilor de natură comercială în corelaţie cu obiectivele fixate şi cu activităţile necesare realizării acestora din punct de vedere comercial;
Stabileşte sursele de informare şi filtrează informaţiile de pe piaţă care prezintă interes pentru activitatea firmei;
Elaborează diverse materiale de promovare/ PR/ imagine la solicitarea superiorilor; propune cele mai bune soluţii de promovare a imaginii firmei pe piaţă sub forma unor proiecte; menţine relaţia firmei cu colaboratori din domeniul mass-media, publicitate, producţie materiale publicitare, în limitele de competenţă stabilite de Directorul Comercial;

S.C. Romcab SA - societate comercială aflată în procedura insolvenţei, este o companie producătoare de cabluri, conductori electrici, cordoane de alimentare și cablaje electrice, cu sediul în Tîrgu-Mureș, județul Mureș. Compania s-a constituit prin divizarea parțială a S.C. Electromureș S.A, preluând o parte din patrimoniul acesteia, începând cu data de 01.01.1996.

În acest moment compania are două fabrici în care îşi desfasoară activităţile de producţie: Tîrgu Mureş - Str. Voinicenilor 35 (cartierul Unirii) şi în Comuna Acăţari. În total sunt angajate peste 700 de persoane în ambele locaţii, operând la un program de producţie în flux continuu. Nevoia de dezvoltare continuă şi mărirea capacităţilor de producţie duc la un necesar de personal suplimentar în perioada ce urmează fapt pentru care compania va avea posturi disponibile în mai multe arii de activitate.

Scopul nostru este să creăm noi valori pentru clienţii, partenerii, angajaţii noştri, sperând să putem contribui la crearea unui viitor mai bun pentru toţi. Construind pe baza realizărilor anterioare, explorând teritorii noi, Romcab are ambiţia de a cuceri noi pieţe şi de a-şi consolida poziţia alături de marii jucători ai industriei de cabluri şi conductori electrici.

Pentru a atinge acest ţel avem nevoie de persoane care în primul rând ne impărtăşesc valorile, ambiţia şi determinarea în a face diferenţa deopotrivă ca angajator în piaţa muncii dar şi ca partener de afaceri sau producător.

Vă invităm astfel, să urmăriţi evoluţia noastră şi în momentul în care v-aţi convins că doriţi să faceţi parte din acest proiect ambiţios, să ne cunoaştem!

Publicat 11 Nov. 2022 Reactualizat 11 Dec. 2022 Expiră 11 Dec. 2022

Permite activarea pentru a beneficia de avantajele lor.

Poți administra oricând setările aici.