Publicat 11 Iun 2021 | Expiră 12 Iul 2021

Accounts Receivable Officer with German

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Job Requirements:

  • Advanced level of English and German;
  • University graduate or student in the final year of studies;
  • Basic domain knowledge (supply chain, logistics);
  • Previous work experience, preferably in SAP (SD/MM module), Logistics, Supply chain, Order Management or Customer relations management is an advantage;
  • Experience in International trading, Fiscal policies, Tax structure is an advantage;
  • Good working knowledge of MS Office (especially Excel);
  • Good verbal & written communication skills;
  • Good analytical & synthesis skills;
  • Rigorous and accurate working style;
  • Good Customer service skills;
  • Dynamic person, solution-oriented;
  • Self confidence & independence in decision making;
  • Punctuality & Flexibility;
  • Team spirit.

Descrierea jobului

Job Description:

  • Customer relationship administration;
  • Management of all incoming requests/ orders;
  • Management of the backlog (orders and orders related requests);
  • Billing process management;
  • Ensuring correct sending of the customer invoices to the correct recipient, according to procedure agreed with Client;
  • Ensuring bank statement posting in SAP for client entity code;
  • Incoming cash clearing against customer invoices;
  • Client related reports and bad debt provision calculation;
  • Addressing all written/ verbal requests and complaints received from the Customer;
  • Processing improvements proposals/ implementation.
Benefits:
  • Temporary remote work due to the pandemic and return to office after the situation improves;
  • Relocation package;
  • Opportunity to work for one of the biggest brands in the world in a unique work environment;
  • Great career opportunity with a leading international outsourcing company;
  • Opportunity of professional and personal development in a multinational working environment through a variety of training programs (hard/soft skills);
  • Attractive compensation package with full access to a variety of benefits available through an online platform; the package can be customized on monthly basis depending on each employees’ needs.
  • Seniority Level
  • Entry level
  • Industry
  • Outsourcing/Offshoring
  • Employment Type
  • Full-time
  • Job Functions

110621SN

Descrierea companiei

APT Resources & Services SRL

Cu o prezență de peste 25 de ani pe piața românească de resurse umane, grupul de firme APT este prezent în avangarda primilor cinci furnizori de servicii complexe de HR din România.

Ca o confirmare a performantei noastre in domeniul resurselor umane, din vara 2017 am devenit parte a grupului PROHUMAN, unul dintre cei mai mari jucatori de pe piata de resurse umane din zona Balcanilor.

Strategia Grupului APT se concentrează pe dezvoltarea proactivă a pieței muncii, pentru care identifică, pregătește și oferă specialiști competenți, absolvenți sau studenți cu potențial. Noi aducem omul potrivit la locul potrivit. Cu un palmares de peste 10.000 de angajări, acoperim cele mai căutate domenii, cu focus pe BPO, finanțe-bănci, IT&C, inginerie, retail, auto-motive.

Adresa: str. Clucerului 82B2, sector 1 Bucuresti; email: office@apt.ro; phone: +40 21 222 13 03

Autorizație de muncă temporară: seria B nr.0000012/11.11.2015 înregistrată în Registrul Național de Evidență a Agenților de Muncă Temporară la poziția 7

Autorizație de prelucrare date cu caracter personal :18638

APT se angajează să vă protejeze datelele dumneavoastră cu caracter personal. Detalii despre prelucrarea datelor dvs. de către APT puteti gasi pe www.apt.ro.

Expirat
Accounts Receivable Officer with German  -  APT RESOURCES & SERVICES SRL

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles