Accounts Payable & Inventory Accountant

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Nivel carieră
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Industrii Nespecificat
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Around 3 years work experience in Accounting
Master/Bachelor degree in economics, potentially with a supplementary degree in accounting and financial matters
Good understanding of statutory accounting
Strong experience in working with Excel
Advanced English (both written and spoken)
Ability to continuously improve reporting processes and tools
Solid controls consciousness and analytical skills
Good communication skills, organized, structured and able to identify and juggle with priorities
Proactive attitude with excellent attention to detail

Descrierea jobului

We are looking for a colleague to join our Romania Finance team, on the role of Accounts Payable & Inventory Accountant.
The role will be for a determined period of 1 year, with possibility of prolongation.
The Accounts Payable & Inventory Accountant will ensure the efficient maintenance and processing of accounts payable transactions and Inventory reports.

Responsabilities:
Ensure timely, accurate and complete accounting records related to accounts payable (internal suppliers);
Match the invoices with the purchase orders and ensure the invoices are approved in accordance with internal policies;
Review all invoices for appropriate documentation prior to book it into the accounting system.
Correspondence with business owners and respond to inquiries related to accounts payables;
Set invoices up for payment on a weekly basis;
Maintain evidence and book accruals for unreceived invoices;
Assist in month end closing;
Prepare monthly reconciliations and reporting of accounts;
Reconcile vendor statements, research and correct discrepancies;
Prepare the Inventory reports for booking Cost of Goods Sold
Check the goods receipt note ( GRN) and goods dispatch notes ( GDN) received from Supply chain department;
Maintain the cost for goods in the system;
Maintain the Table of Products
Check the (Non) Free merchandise requests and its documentation
Ensuring the compliance with all statutory, financial and corporate requirements;
Provide and prepare all the data files or hard copies requested and necessary in the audit process;
Ensure strict compliance with policies and internal controls (SOX controls)

Benefits:
• Opportunities for you to do your best work and realize your full potential, according to your career aspirations
• Empowerment so that you feel confident and grow
• Flexible working to help you perform at your best
• Recognition of your contribution with a competitive total reward and benefits package along with opportunities to celebrated coordinate testing of newly developed systems (databases, reporting systems

Avon reprezinta compania unde frumusețea, inovația și optimismul fac diferența în viața a milioane de oameni din lume. În România, în spatele cosmeticelor și a pledoariilor pentru frumusețe, Avon are o echipă de 350 de angajați inspirați de ceea ce fac în fiecare zi. De 20 ani, suntem mândri să lucrăm pentru un brand cu o istorie globală de peste 130 ani și să schimbăm lumea prin frumusețe, în fiecare zi.

Suntem compania numărul 1 în piața de cosmetice din România inca din anul 2002 și în top 10 țări din lumea globală Avon, iar succesul nostru s-a construit prin ambiție, curaj, atitudine și o grijă extraordinară pentru cauzele sociale dedicate femeilor. La Avon suntem preocupați nu numai să aducem frumuseţea şi oportunitatea de carieră femeilor, dar şi să le îmbunătăţim viaţa. Și dacă ne-ai cunoscut colegii sau povestea, dacă ai văzut eforturile noastre de CSR în lupta împotriva cancerului la sân sau împotriva violenței domestice, dacă ai citit broșura sau ai încercat produsele noastre, înseamnă că ai văzut o parte din stilul nostru de a face lucrurile și dorința noastră de progres, inovație și digitalizare.

Promovăm respectul pe care societatea îl datorează rolului femeilor în dezvoltarea socială şi milităm continuu pentru sănătatea şi standardul lor de viaţă. Conform unui studiu desfăşurat de Nielsen in 2013, 8 din 10 românce comandă produse Avon cel puțin o dată pe an.

Fiecare zi la Avon este diferită de cealaltă. Nu este doar un loc special în care să lucrezi, este o oportunitate în care poți crește. "Inspiring Work. Empowering Women" este promisiunea pe care o facem colegilor noștri, deoarece activitatea lor are impact asupra a milioane de femei, în fiecare zi.

Noi spunem că "Nu așteptăm momentul potrivit, îl facem noi să fie potrivit!". Hai să construim împreună un mediu în care frumusețea și businessul se întâlnesc și fac echipă pentru a schimbă lumea!

Publicat 24 iun. 2021 Reactualizat 22 iul. 2021 Expiră 24 iul. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos