Accountant

NEPI Rockcastle - 1 poziție
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

  • Cunostinte economice generale la nivel profesionist;
  • Cunoasterea legislatiei economice in vigoare;
  • Cunoasterea mecanismelor financiar-contabile;
  • Abilitate pentru interpretari economice ale unor fenomene si procese;
  • Capacitatea de a lucra in echipa;
  • Stabilitate psihica, echilibru emotional, constanta in atitudini si manifestari;
  • Gandire clara, rationament logic, capacitate de analiza si capacitate de sinteza;
  • Abilitate in utilizarea unor parghii economice (preturi, taxe, dobanzi);
  • Asumarea responsabilitatilor.

Descrierea jobului

  • Contabilitate pana la nivel de balanta si bilant;
  • Inregistreaza pe costuri toate sumele datorate sau achitate reprezentand cheltuieli de deplasare, protocol, reclama, transport, posta, servicii etc;
  • Intocmeste lunar facturile proforme/fiscale pentru chiriasi avand in vedere chiria, utilitatile, impozite, taxe, refacturare costuri directe, marketing;
  • Emite anexe si documente suport pentru facturile emise;
  • Inregistreaza in contabilitate facturile de furnizori;
  • Inregistreaza in contabilitate facturile emise si urmareste expedierea lor precum si intoarcerea confirmarii de primire;
  • Inregistreaza in contabilitate extrasele bancare pentru toate conturile si toate valutele;
  • Calculeaza si emite facturi de penalitati pentru chiriasii care nu si-au achitat facturile;
  • Ține evidenta facturilor emise, inregistrandu-le pe tipurile de venituri corespunzatoare si TVA;
  • Inregistreaza chiriile in avans pe venituri in avans (ct.472);
  • Inregistreaza lunar trecerea pe veniturile curente a sumelor din contul venituri in avans;
  • Intocmeste balanta analitica a tuturor conturilor;
  • Verifica corectitudinea soldurilor pentru toti clientii si efectueaza punctaje pe fisa acolo unde sunt neconcordante;
  • Inregistreaza lunar operatiunile de reevaluare a conturilor in valuta;
  • Tine evidenta si urmareste situatia CEC-urilor, BO, scrisorilor de garantie si anunta chiriasii sa le reinnoiasca daca au fost executate sau urmeaza sa expire;
  • Întocmeste documentatia pentru executarea scrisorii de garantie daca este cazul;
  • Verifica contractele cu furnizorii, chiriasii pentru a vedea daca facturile sunt in concordanta cu contractele;
  • Verifica contractele de imprumut incheiate cu banci sau cu societati din cadrul grupului precum si inregistrarea dobanzilor aferente in contabilitate;
  • Calculeaza impozitul pentru nerezidenti si il declara lunar la ANAF;
  • Calculeaza TVA-ul deductibil din prorata si il inregistreaza in contabilitate;
  • Efectueaza inchiderea conturilor de TVA lunar;
  • Tine evidenta furnizorilor pentru imobilizari corporale si necorporale;
  • Tine evidenta existentei si a miscarilor imobilizarilor corporale si necorporale;
  • Tine evidenta amortizarii imobilizarilor corporale si necorporale, inregistrand cheltuielile aferente cu amortizarea pe fiecare activ si urmarirea lor in contabilitate;
  • Intocmeste situatii saptamanale cu incasarile si asigura optimizarea incasarilor;
  • Notifica chiriasii de intarzierea la plata a facturilor restante;
  • Verifica periodic fisa pe platitor;
  • Se deplaseaza la ANAF pentru inregistrarea diferitelor documente;
  • Verifica lunar jurnalele de TVA, concordanta datelor cu balanta sintetica si analitica, efectueaza listarea tuturor jurnalelor si raportarile lunare conform legii contabilitatii, registrul jurnal, fise cont sintetice, fise cont sintetice sah, fise cont analitice, fise de cont analitice sah, cartea mare, jurnale TVA, balanta sintetica, balanta analitica;
  • Efectueaza punctajul cu furnizorii de servicii, de imobilizari precum si cu clientii;
  • Efectueaza inchiderea conturilor de gestiune, balanta sintetica si analitica, si listeaza toate raportarile lunare;
  • Efectueaza si transmite lucrari pentru intocmirea balantei si a raportarilor financiare preliminare lunare;
  • Intocmeste dosarele cu toate documentele cerute de Administratia Financiara, in vederea eliberarii cerificatului fiscal daca este cazul;
  • Efectueaza inventarierea pentru gestiunile stabilite conform deciziei de inventariere anuala;
  • Intocmeste si inregistreaza la DITL orice modificare aparuta in cadrul mijloacelor fixe declarate astfel incat sa fie in concordanta cu evidentele contabile;
  • Arhiveaza documentele primare si centralizatoarele;
  • Efectueaza activitati de administrare personal si salarizare.

NEPI Rockcastle is the premier owner and operator of shopping centres in Central and Eastern Europe (CEE), with presence in nine countries, an investment portfolio of over €5.8 billion and a Gross Lettable Area of 2 million sqm.

The Group benefits from a highly skilled internal management team which combines asset management, development, investment, leasing and financial expertise. Geographically diverse management skills allow NEPI Rockcastle to pursue CEE property opportunities more efficiently, benefiting from a strategic advantage in the acquisition, development and management of properties.

NEPI Rockcastle is investment-grade rated by Standard & Poor’s (BBB, negative outlook) and Fitch (BBB, stable outlook). NEPI Rockcastle’s shares are listed on the Johannesburg Stock Exchange (“JSE”) and Euronext Amsterdam (“Euronext”).
Publicat 31 ian. 2022 Expiră 2 mar. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos