Accountant

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Industrii
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

​Qualifications:
  • Well organized, detailed, analytical individual with more than 5 years’ experience in Finance or on a similar role;
  • Bachelor's Degree in Finance or Accounting;
  • Experience with creating financial statements;
  • Strong skills in Microsoft Office (Excel, word, power point). Experience with Workday ERP represents a big advantage. Knowledge of a financial software implementation would be a strong asset;
  • Reporting skills and attention to detail;
  • Time management, pro-activeness and deadline-oriented;
  • Problem Analysis and Problem-Solving Skills;
  • Knowledge of Romanian GAAP and IFRS;
  • Good level of English;

Descrierea jobului

Currently we are looking for an experienced Accountant to perform a variety of accounting activities in accordance with Romanian local accounting principles and IFRS.
The main objective of the role is to control the organization’s financial resources and ensure that it complies with all relevant regulations, laws and reporting requirements.

Responsibilities:
  • Perform the day-to-day processing of financial transactions (e.g. ledger entries, journal postings) to ensure that accounts are maintained in an effective, up-to-date and accurate;
  • Processes and check journals according to the defined procedures and accounting principles and legislation;
  • Assist finance functions with payroll, tax, sales and cost accounting;
  • Make payments to suppliers, receive post-payments from customers and bank accounts and reports;
  • Prepares and draws up monthly reports support for the reporting to the Group and other specific reports;
  • May establish, modify, document and co-ordinate implementation of accounting procedures;
  • Perform all local legal requirements such as fiscal/tax declarations;
  • Participates with supporting documents and any other reports in the statutory audit activity;
  • Ensure all journal entries comply with internal and external audit specifications;
  • Follow-ups the documents workflows and follows the Co 's working procedures;
  • Conduct accounts reconciliation periodically, ledger close activities, and provide accurate financial data to support management in decision-making.

Lider în dezvoltarea și publicarea de jocuri mobile, Gameloft® s-a impus un inovator de top din domeniul său din 2000.

Gameloft este o companie Vivendi care creează jocuri pentru toate platformele digitale și sociale de top cu o audiență de 173 de milioane de utilizatori lunari, oferind prin Gameloft Advertising Solutions un nivel unic de vizibilitate și implicare pentru agenții de publicitate. Compania este prezentă pe toate continentele, își distribuie jocurile în peste 100 de țări și are 5.700 de angajați în întreaga lume.

Gameloft operează propriile sale francize consacrate, cum ar fi Asphalt®, Order & Chaos, Modern Combat și Dungeon Hunter și, de asemenea, parteneri cu titulari de drepturi majore, inclusiv Universal, Illumination Entertainment, Disney®, Marvel®, Hasbro®, Fox Digital Entertainment, Mattel® și Ferrari ®. Toate mărcile comerciale menționate mai sus sunt deținute de proprietarii lor respectivi.

Gameloft România are 750 de eroi de joc în 2 studiouri, București și Cluj, studiouri în care a creat și dezvoltat titluri de succes precum: NOVA, NOVA 2, NOVA 3, Backstab, The Dark Knight Rises, Modern Combat 5, Starfront: Collision, Ferrari GT, Asphalt 5, Asphalt 6, Brothers în Arms 2: Global Front, Terminator: Salvation, Shrek Kart, Captain America 2, Blitz Brigade, Total Conquest, Brothers în Arms 3, Sniper Fury, Asphalt Street Storm și Iron Blade disponibile pentru Apple iPhone, iPad, iPod, Android și tablete. Toate jocurile marca Gameloft România sunt 100% românești, create, dezvoltate și chiar testate aici.

Scopul principal Gameloft România este de a genera jocuri inovatoare și creative pentru tehnologii în creștere rapidă, iar pentru asta suntem permanent în căutare de cele mai bune talente din domeniul nostru. Ne place foarte mult să jucăm și să facem jocuri grozave, iar colegii noștri sunt eroi de joc. Oferim un studio modern și un mediu excelent pentru a dezvolta cele mai bune jocuri marca Gameloft pentru smartphone-uri și tablete.

www.gameloft.ro

Pentru informații privind protecția datelor, urmați linkul: https://www.gameloft.com/en/jobs-faq/personal-data/

Publicat 3 nov. 2021 Expiră 3 dec. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos