de ani Fără Frică...

Publicat 29 Oct 2019 | Reactualizat 26 Nov 2019 | Expiră 29 Nov 2019

Account Receivable Specialist

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Adecco Proffessional Placement is looking for its client, an Account Receivable Specialist.

With a planned turnover of around EUR 750 million in the current financial year, our client is one of the leading companies in the global pharmaceutical and healthcare industry. The group’s portfolio of services covers the entire value chain for the development and production of all the main dosage forms and product groups in the field of medicines and dietary supplements. Our client’s high standards of quality, innovative technologies and clear vision for the future have enabled it to become European market leader in the business-to-business field. The company, which has its headquarters near Munich, operates 22 sites in eleven countries throughout the world. More than 4.300 employees contribute to the group’s success.

Candidate profile:

-Bachelor’s degree in Finance, Supply Chain or related field;
-3+ years of relevant experience in a finance operations environment;
-Global Finance operations experience is a plus;
-3+ years of people management experience is a plus;
-Experience in logistics/transportation/supply chain/package delivery/last mile operations is a plus;
-Excellent written and oral communication skills in English, German is a plus;
-Excellent project management skills.

Descrierea jobului

-Drive billing process improvements, collections, cash application and dispute resolution;
-Manage operational review of weekly and monthly scorecards;
-Formulate and implement Global Accounts Receivable operating policy, processes, standards, procedures and corrective actions;
-Guides, coaches and supports the Accounts Receivable departments of the sites using industry best-practices and expertise;
-Analyze data to help uncover patterns, root cause, or opportunities and organize into compelling business cases for AR optimization and performance improvement;
-Provide direction and detailed requirements to building out our Order to Cash systems;
-Work cross functionally with Finance, Customer Service, Corporate Sales and Customers, to advocate for processes that provide a good customer experience while accelerating free cash flow.

All the candidates that fit the above requirements are kindly invited to apply online.

We will contact only the suitable candidates for this position in maximum 3 weeks.
For more job openings please visit our website www.adecco.ro and register your CV in our database to be eligible for current or future job openings. Please go to IOS or Android market to download our Apps.
All applications are considered strictly confidential.

Adecco Romania este parte a Adecco Group, lider local si mondial in furnizarea de servicii de resurse umane. Cu peste 33.000 de angajati full time si aproximativ 5.100 de sucursale, Adecco este prezent in peste 60 de tari si teritorii.

În Romania, compania gestionează peste 8.000 de persoane plasate, are o baza de date cu peste 500.000 de candidaţi şi deserveste zilnic peste 600 de clienţi, toate acestea prin intermediul colegilor din cele 15 sucursale raspandite in intreaga tara.

Misiunea noastra este sa oferim oportunități de angajare în orice etapă a carierei profesionale, iar companiilor, talentele de care au nevoie.

Pentru mai multe joburi ne puteți vizita website-ul www.adecco.ro unde vă puteți înregistra CV-ul în baza de date Adecco sau puteți descărca aplicația Adecco Jobs valabilă în AppStore și GooglePlay.

Toate datele și CV-urile sunt tratate cu confidențialitate si vor fi luate în considerare în proiectele ce corespund experienței dumneavoastră profesionale.

Adecco se angajeaza sa va protejeze si sa va respecte dreptul la intimitate si la protectia datelor dvs. cu caracter personal. Detalii despre prelucrarea datelor dvs. de catre Adecco puteti gasi pe www.adecco.ro.

Expirat
Account Receivable Specialist  -  Adecco Romania

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles