de ani Fără Frică...

Publicat 28 Oct 2019 | Reactualizat 25 Nov 2019 | Expiră 28 Nov 2019

Account Assistant

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

  • Graduate of technical / economic studies
  • Advanced English proficiency
  • MS Office knowledge (Excel, Word, Power Point)
  • Mobility 20% (driving license)
  • Integrity
  • Positive attitude and perseverence
  • Results orientates with focus on quality od results
  • The ability to make connections and link multiple data
  • Ability to find solutions to problems encountered and to be involved in decision making process
  • Efficient communication and collaboration within the team
  • Proactive attitude
  • Change management

Descrierea jobului

  • Provide administrative support on the treatment of client enquiries and preparations of offers including interactions with Volume Allocation Manager
  • Prepare the derogation files (PDF) in accordance with internal compliance rules.
  • Ensure that the Order Management Platform can book the order in due time by creating contracts for pre opened volume customers or contracts in Price To Confirm
  • Ensure the correct administration of the agreements with the customer in IT system.
  • Monitor validation throughput time of the contracts in IT system.
  • Follow-up of agreed actions between different entities (AM, AA, CTS, Customer Service)
  • Ensure interface with mills
  • Register price corrections and adjustments, invoice corrections and technical claims
  • Assist the Account Manager in the preparation of a customer visit or internal interfaces
  • Capture any relevant information from the customer eg on competition, internal developments …
  • Check contract validation and claim through put times
  • Monitor delivery performance and check requested / confirmed delivery date
  • Monitor stock levels
  • Monitor regular and correct invoicing to customers
  • Check accuracy of pricing and identify wrong invoices
  • Prepare the request for credit notes / debit notes
  • Monitor encashment problems and be aware of client’s credit limits and overall payment situation
  • Assist with the treatment of logistic, commercial or technical problems
  • Monitor the total quality of the administration by engaging all actions needed to the account team
  • Optimize customer satisfaction by daily contacts and actions with the customer
  • Coordinate external communication towards customers, together with the Account Manager
  • Assure short response time on customer requests
  • Fully comply with Liberty procedures

Liberty Galați este cel mai mare combinat integrat din țară și lider în fabricarea produselor siderurgice, cu o capacitate actuală de producție de 2 milioane de tone de oțel, având posibilitatea de creștere a acesteia.

Combinatul Siderurgic de la Galați produce o gamă largă de produse plate (tablă groasă, rulouri, tablă zincată și tablă acoperită organic), precum și produse tubulare sudate longitudinal. Aceste produse sunt furnizate către clienții din zona Balcanilor, din Europa, dar și din țară. Produsele furnizate de Liberty Galați sunt utilizate în industria navală, în construcții, în industria auto și pe piața echipamentelor sub presiune.

Produsele tubulare livrate de Combinatul Siderurgic din Galați sunt utilizate în industria de petrol și gaze, precum și în transportarea altor fluide.

La Liberty Galați se numără aproximativ 5.100 de angajați și 1.700 de contractori, fiind considerat unul dintre cei mai mari angajatori din România de Est. Prioritatea zero pentru Combinatul Siderurgic Liberty Galați constă în asigurarea unor condiții de lucru sigure, atât pentru angajații proprii, cât și pentru contractori.

Unitatea se concentrează pe îmbunătățirea calității produselor și serviciilor oferite clienților, pe protejarea mediului înconjurător, și, de asemenea, vine în încurajarea tinerilor de a se alătura echipei locale.

Liberty Galați se implică în activități pentru dezvoltarea comunității locale prin proiecte ample de sponsorizare pentru domeniul medical și educațional.

Expirat
Account Assistant  -  Liberty Galati SA

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles