Publicat 05 Feb 2021 | Reactualizat 26 Feb 2021 | Expiră 07 Mar 2021

ABAP Developer

1 post

Candidatul ideal

CANDIDATE PROFILE:
Minimum of 2+ years of experience as an SAP ABAP developer in various roles;
• Expertise in Object Oriented ABAP, ALE/IDOCs, BAPIs, Enhancement Framework, Forms, and interfacing technologies.
• SAP Workflow experience;
• Experience in RFC, File, XML, and related programming techniques in SAP;
• Familiar with Business Content in different functional Areas (FI/CO/ MM/ SD/ PP/ PM/ QM/ PI/ PO);
• Experience with SAP Hana is a plus;
• Good communication skills, customer excellence focus, and organizational skills.
• Good English language is Plus.

EDUCATION AND QUALIFICATIONS SKILLS AND COMPETENCIES:

  • University degree, preferably in IT (bachelor’s in engineering, or master’s degree in computer applications, business administration, or science)
  • Sound IT knowledge (operation systems, databases, and application servers)
  • An expert for development aspects of a customer implementation project (evaluating functional specs, preparation of technical specs, coding, reviews, unit testing, technical issue resolution, and so on)
  • Good application knowledge.

Descrierea jobului

JOB RESPONSIBILITIES:

  • in order to provide the optimal solutions, he performs technical analysis together with the key users and participates to the solution elaboration
  • in order to fulfill the requests, he executes layouts, programs, batch inputs, variant transactions, user exits, field exits, substitutions, validations and others (match codes, search helps, etc.), according to the key user specification
  • in order to speed the testing process, he performs basic tests before being released to key users for verification and validation
  • in order to solve some errors, he is debugging the programs with problems
  • Creates technical documentation to the main developments (e. g. user exits, validations, substitutions), for interfaces with other systems, for new SAP applications
  • Analyzing and evaluating programming and developing projects to make them error-free
  • Participate to implementations involving Group alignments and external projects
  • Providing help and support to the junior programmers to complete their tasks
  • In order to design data base, he: create a database model, describe entities relationships, performs database normalization techniques

WHAT WE OFFER:
  • Fixed salary
  • Variables pay in 2.5 % average according with the performance in the previous year
  • Food vouchers at maximum value
  • Special days bonus (Birthday, Easter, Christmas, 8 September)
  • Holiday vouchers maximum of 1.000 RON
  • Medical package borne by company
  • Laptop and mobile phone
  • Transport facilities
  • Opportunity to work in a fast-growing startup
  • Be part of ever-evolving departments that allow opportunities to grow with the company
  • International business experience with colleagues from all around the world
  • Professional and continuous training that helps you build a career

Liberty Galați este cel mai mare combinat integrat din țară și lider în fabricarea produselor siderurgice, cu o capacitate actuală de producție de 2 milioane de tone de oțel, având posibilitatea de creștere a acesteia.

Combinatul Siderurgic de la Galați produce o gamă largă de produse plate (tablă groasă, rulouri, tablă zincată și tablă acoperită organic), precum și produse tubulare sudate longitudinal. Aceste produse sunt furnizate către clienții din zona Balcanilor, din Europa, dar și din țară. Produsele furnizate de Liberty Galați sunt utilizate în industria navală, în construcții, în industria auto și pe piața echipamentelor sub presiune.

Produsele tubulare livrate de Combinatul Siderurgic din Galați sunt utilizate în industria de petrol și gaze, precum și în transportarea altor fluide.

La Liberty Galați se numără aproximativ 5.000 de angajați și 1.700 de contractori, fiind considerat unul dintre cei mai mari angajatori din România de Est. Prioritatea zero pentru Combinatul Siderurgic Liberty Galați constă în asigurarea unor condiții de lucru sigure, atât pentru angajații proprii, cât și pentru contractori.

Unitatea se concentrează pe îmbunătățirea calității produselor și serviciilor oferite clienților, pe protejarea mediului înconjurător, și, de asemenea, vine în încurajarea tinerilor de a se alătura echipei locale.

Liberty Galați se implică în activități pentru dezvoltarea comunității locale prin proiecte ample de sponsorizare pentru domeniul medical și educațional.

ABAP Developer  -  Liberty Galati SA

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles