Publicat 11 Ian 2019 | Reactualizat 15 Ian 2019 | Expiră 10 Feb 2019

Îngrijitoare, îngrijitor seniori în Austria

1 post

Candidatul ideal

  • vârsta solicitată minim 20 de ani
  • învățământ mediu sau superior în domeniul sănătății (dovedit prin certificat de absolvire, diplomă) sau un certificat de participare la un curs de asistență medicală de cel puțin 220 de ore
  • integritate (extras din cazierul judiciar, dar nu mai vechi de o lună)
  • condiție fizică pentru desfășurarea activităților de asistență medicală (dovadă de la medic, dar nu mai veche de o lună)
  • Curriculum vitae în limba germană și fotografia candidatului
Premise
  • experiență ca îngrijitor
  • cunoștințe de limba germană
  • atitudine pozitivă raportat la persoanele în vârstă și lucrul cu aceștia
  • capacitatea de a îngriji o gospodărie și de a efectua lucrări casnice obișnuite (gătit, curățenie, spălat, călcat...)
  • un avantaj îl reprezintă și referințele de la angajatorul anterior

Descrierea jobului

Activitatea include îngrijirea persoanei respective 24 h din 24, precum și a gospodăriei în zilele lucrătoare, weekend și în timpul sărbătorilor, pe întreaga durată a turei de lucru (cel mult 28 de zile). După această perioadă vă va schimba asistenta următoare. Dreptul la concediu implică aceeași durată ca și perioada lucrată.

Îngrijirea în Austria (îngrijire 24 de ore din 24 pentru seniori) se efectuează pe baza unei activități independente de ocupare a forței de muncă, care necesită obținerea unei licențe comerciale în Austria. (asigurată de agenție)

Ce implică munca de îngrijitor? Care sunt principalele îndatoriri?

  • Supravegherea acțiunilor de îngrijire personală, cum ar fi igiena personală, alimentația și consumul suficient de lichide, dezbrăcatul, îmbrăcatul ș.a.
  • Întreținerea gospodăriei clientului avut în îngrijire, care include mersul la cumpărături, gătit, spălarea veselei, curățenia zilnică, schimbarea lenjeriei de pat etc., precum și sarcinile administrative legate de întreținerea gospodăriei, cum ar fi realizarea plăților și păstrarea unei evidențe a acestora.
  • Activități sociale de bază, cum ar fi însoțirea la medic, organizarea activităților oficiale, însoțirea la școală sau la locul de muncă sau alte activități de interes.
Avantaje
  • Vă oferim servicii de consultanță, administrative și de asistență pe întreaga perioadă de prestare a activităților de îngrijire.
  • Înainte de a vă începe activitatea, vă vom oferi toate informațiile importante despre persoana îngrijită, adresa persoanei îngrijite și datele de contact ale îngrijitoarei/îngrijitorului următor.
  • Realizăm contractul care va fi încheiat cu clientul străin.
  • În cazul încetării activității sau a decesului persoanei îngrijite, vă vom asigura un nou client.
  • Dacă apar situații conflictuale în acest timp, vă vom ajuta să le rezolvați.
  • Salariul dvs. va fi plătit de către client chiar și după încheierea perioadei de muncă, în numerar sau prin transfer bancar (vă recomandăm să optați pentru transfer bancar)
  • Călătoria de întoarcere este plătită de client (suma maximă este 190€/pentru o perioadă lucrată)
  • Taxele (SWA) sunt plătite de client la valoarea de bază (pentru anul 2019 aproximativ 172€/lună)
  • Cazarea și masa vă sunt, de asemenea, asigurate de client.
  • Dacă îndepliniți condițiile pentru primirea de alocații familiale, vă ajutăm la documentarea acestora (activitatea este taxată conform listei de prețuri actualizate).
  • La solicitare, vă asigurăm declarații fiscale complexe în Austria (activitatea este taxată separat, conform listei de prețuri actualizate).
  • Salariul de bază (brut) și alte bonusuri:
    1.120€/perioadă (durata perioadei 28 zile), 172€ pentru taxe (SWA), 190€ pentru călătoria de întoarcere

Societatea AT Personalistika s.r.o este lider în domeniu, oferind asistență în serviciile de îngrijire seniori la domiciliu 24 de ore din 24, în Austria, recrutând doar personal de îngrijire calificat și cu experiență.

Pe durata activității noastre, am recrutat cu succes aproximativ 2.500 de îngrijitoare, îngrijitori și asistente medicale pentru seniori și persoane bolnave pe termen lung în Austria.

În baza de date a societății noastre sunt incluse peste 700 de îngrijitoare, îngrijitori și asistente medicale în activitate.

Mai multe informații găsiți pe pagina web:

Adresa societății

AT personalistika s.r.o.
Hronského 2712
09301 Vranov nad Topľou
Slovacia