Candidatii eJobs isi pot schimba in orice moment disponibilitatea CVului.

Curriculum Vitae

informatii personale

M 15.04.1959

Permis conducere:  Cat.B, Data obtinerii:08.08.1992

Stagiu militar: da

obiectiv

Inginer/Sef macanic maritim- activitate in domeniul naval pe nave transport maritim ,din anul 1982 pana in anul 2017. In prezent pensionat la limita de varsta ,in baza Legii nr.263/2010, din luna august 2017.

Salariu: nespecificat

Tip job: Full time

Departament: Constructii / Instalatii, Productie, Inginerie, Protectia mediului, Controlul calitatii, Auto / Echipamente, Service / Reparatii, Naval / Aeronautic

Oras de lucru: Ploiesti

Nivel Cariera: Senior-Level (> 5 ani)

Disponibil: oricand

experienta profesionala

01.09.1982 - 30.04.2017

Departament: naval / aeronautic

Titlu Job: inginer/ofiter mecanic/sef mecanic maritim

Responsabilitati:

Incepand cu anul 1982 cand am absolvit cursurile Institutului de marina´´Mircea cel Batran ´´ Constanta , am desfasurat activitate ca ofiter mecanic maritim la bordul navelor comerciale ale flotei de transport maritim ´´Navrom ´´Constanta. In anul 1986 prin examen am promovat ca sef mecanic secund si am continuat activitatea la bordul navelor pe aceasta functie pana in 2002.
In anul 2002 prin examen am obtinut brevetul de Sef mecanic maritim si continuat activitatea la nivel managerial la bordul navelor comerciale maritime la diferite companii de shipping transport maritim.
Activitati si responsabilitati principale:
Controlul operatiilor navei si grija fata de persoanele de la bord,
intretinere si reparatii,managementul compartimentului mecanic al navei,al tuturor instalatiilor,utilitatilor si agregatelor de la nava.
Responsabil cu gestiunea/consumul/aprovizionarea cu combustibil,lubrefianti,chimicale,materiale si piese de schimb in conformitate cu cerintele obiective ale fiecarei calatorii internationale.
Responsabil cu protectia muncii,protectia mediului inconjurator,prevenirea si stingerea ingendiilor si masuri de prim ajutor.
Elaborarea zilnica a programului de lucru,verificarea si supervizarea functionarii la parametrii de performanta a motoarelor,instalatiilor si tuturor echipamentelor de la nava.

studii

Facultati:

1978 - 1982 Facultate: Electromecanica navala la Academia navala ''MIRCEA CEL BATRAN'' din Constanta. Discipline studiate/competente profesionale dobandite:
- Motoare cu ardere interna
-Termotehnica si frigotehnica
-Mecanica teoretica, mecanica fluidelor, mecanica si vitalitatea navei
-Rezistenta materialelor;Teoria mecanismelor si organe de masini
-Desen tehnic ,masuratori si tolerante,izometrie
-Chimie,Matematici speciale,Engleza
-Actionari electromagnetice si automatizari;Instalatii electrice si mecanice;Masini si masuri electrice
Competente si aptitudini tehnice dobandite in exploatarea instalatiilor frigorifice navale,instalatiilor de prevenire si stins incendiu ,instalatiilor de tratare chimica apei din generatoarele de abur, instalatiilor de tratare a apelor uzate,separatoare de ape uzate conform legislatiei de prevenire a poluarii apei si mediului incojurator,gestionarea chimicalelor pentru tratarea apelor uzate.Monitorizarea deseurilor si gunoiului generat la bordul navei.Monitorizarea consumului de combustibil in vederea respectarii legislatiei internationale cu privire la arderea si normativele de noxe din gazele esapate .
1974 - 1978 Liceu / Școală profesională: Mecanic la Liceul industrial nr 1 din Moreni.

Pagini: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles