Candidatii eJobs isi pot schimba in orice moment disponibilitatea CVului.

Curriculum Vitae

informatii personale

M 05.03.1986

Permis conducere:  Cat.B, Data obtinerii:30.06.2004

Stagiu militar: nu

obiectiv

Doresc sa profesez in domeniul juridic.

Salariu: nespecificat

Tip job: Full time

Departament: Juridic, Audit / Consultanta

Oras de lucru: Bucuresti, Cluj-Napoca, Alba Iulia

Nivel Cariera: Entry-Level (< 2 ani)

Disponibil: oricand

experienta profesionala

16.11.2009 - prezent

Departament: juridic

Titlu Job: consilier juridic

Responsabilitati:

-participarea activă la activitatea juridică pe care o implică desfaşurarea procedurilor de insolvenţă;
-intocmirea si redactarea rapoartele lunare de activitate care sunt prezentate judecatorului sindic;
-analizerea documentele care atestă creanţele deţinute de debitori faţă de clientii neincasaţi, propunând procedura de urmat pentru incasarea acestora prin instanţă;
-notificarea clienţiilor neincasaţi ai debitoarei şi participarea la procedura de conciliere prealabilă prevazută de art. 720 indice 1 cod proc. civ. ;
-formularea şi susţinerea unor acţiuni în pretenţii pentru încasarea creanţelor debitorilor aflaţi în procedura de insolvenţă;
-întocmirea, înregistrarea şi susţinerea acţiunilor privind antrenarea răspunderii membrilor organelor de conducere, întemeiate pe dispoziţiile art. 138 din legea 85/2006, precum şi cererile privind anularea transferurilor frauduloase încheiate de debitoare în cei trei ani anteriori deschiderii procedurii;
-analizearea declaratiilor de creanţă înregistrate de creditori la dosarele de insolvenţă, sub aspectul legitimităţii, priorităţii şi valorii acestora;
-întocmirea tabelelor de creanţe asupra averii debitorilor aflaţi în insolvenţă;
-participarea alaturi de asociaţii coordonatori la sedinţele Adunării creditorilor, ale Comitetului creditorilor si ale Adunarii generale a asociţilor debitoarei in vederea desemnarii administratorului special ;
-alte atribuţii corelative procedurilor de insolvenţă, sub îndrumarea asociaţiilor coordonatori ai societăţii.

studii

Activitati extracurriculare

Pe parcursul şcollii de vară de la Bălţi am avut ocazia să imi lărgesc universul academic interacţionând cu renumiţi profesori de drept civil, atât de la Universitaţile de Drept din Cluj Napoca, Târgu Mureş şi Bălţi, dar şi profesori din Germania, Franţa şi Quebec.

Actionand intr-un domeniu atat de complex ca si cel al insolventei, am avut parte de experianta atat in ceea ce inseamna consultanta juridica, participand la adunari de creditori si intalniri cu debitorii, precum si de sustinere a actiuni in instanta, actiuni cum ar fi: recuperea de creante, prezentarea rapoartelor lunare judecatorului sindic, ac'iuni in antrenarea raspunderii patrimoniale a administratorilor statutari ai societatilor debitoare.
De asemenea, m-am intalnit cu majoritatea procedurilor si actiunilor din dreptul comercial.

Premii

7-8 mai 2010

A 6a CONFERINTA a COMITETULUI PENTRU TARILE DE EST (EECC)
din cadrul organizatiei internationale INSOL EUROPE
(Asociatie a practicienilor de insolventa din Europa)
Timisoara, Romania

9-12 octombrie 2008

Certificat de Absolvire
La recodification et les tendances actuelles du droit privé
Şcoala de vară Bălţi, Rep. Moldova

aptitudini

Limbi straine(Scris,Vorbit,Citit):

engleză(avansat,avansat,avansat)

Pagini: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles