Candidatii eJobs isi pot schimba in orice moment disponibilitatea CVului.

Curriculum Vitae

informatii personale

M 15.08.1965

Permis conducere:  Cat.B, Data obtinerii:21.07.2000

Stagiu militar: da

obiectiv

Salariu: nespecificat

Tip job: Full time, Proiect / Sezonier

Departament: Inginerie, Petrol / Gaze

Oras de lucru: Bucuresti, Bacau, Brasov, Cluj-Napoca, Iasi, Sibiu

Nivel Cariera: Senior-Level (> 5 ani)

Disponibil: oricand

experienta profesionala

01.10.1989 - prezent

Departament: naval / aeronautic

Titlu Job: analist de rezistenta, proiectant de structuri metalice

Responsabilitati:

Experienta profesionala

1. Analiza de rezistenta pentru structuri de avion si structuri metalice, modernizari de avioane militare; aripi de avion, fuselaje de avion, structuri suport pentru instalari motoare pe avion , trenuri de aterizare avion, instalatii hidraulice de avion, intalari de echipamente electrice si electronice pe avion; instalari de antene, turbine eoliene si structura de sustinere a acestora; analiza rezistentei statice, rezistentei la oboseala (determinarea ciclului de viata), solicitari dinamice (vibratii libere, vibratii fortate, solicitari cu soc).

2. Proiectare structuri de avion si structuri metalice; parti structurale de avion, suporti motor avion, capote motor avion, instalari de antene pe structuri metalice mobile (folosind programele AUTOCAD si NX 7.5); modelare 3D si desenare: desene de ansamblu insotite de tabele de componenta, desene de executie pentru fiecare reper ; specificatii tehnice pentru procese: prelucrare prin aschiere, nituire, sudura, acoperire electrochimica, vopsire, tratament termic; controlul tolerantelor, a rugozitatii, a marcarii, controlul configuratiei.

3. Analiza de rezistenta a instalarii de echipamente electronice pe platforme de transport militare; verificarea rezistentei la vibratii fortate si la solicitari tranzitorii cu soc (conform MIL standard); determinarea raspunsului la vibratii fortate a echipamentelor electronice asezate pe amortizori.

4. Controlul centrului de greutate al aeronavelor modernizate (prin calcul, cantarire, balastare)

5. Programe folosite: AUTOCAD (aproximativ opt mii de ore); COSMOS 1.65 (aproximativ zece mii de ore); PATRAN 2000 (aproximativ zece mii de ore); NX 7.5.3: Modeling, Advanced Simulation, Drafting (aproximativ cincisprezece mii de ore); Microsoft Office, Mathcad

6. Responsabilitati: responsabil analiza de rezistenta pentru modernizare avioane militare: MIg 21 Lancer, Mig 29 Sniper, Mig 21 Croatia; responsabil analiza de rezistenta avionul ultrausor FESTIVAL R40S

studii

Facultati:

1984 - 1989 Facultate: Inginer aeronave la Institutul Politehnic Bucuresti din Bucuresti. Facultate: Aeronave, domeniu de pregatire: structuri de avion; specializare: proiectarea si analiza de rezistenta a structurilor de avion, analiza vibratiilor fuselajului posterior ale unui avion militar (flutter) ; anul absolvirii: 1989
Calificare: Inginer, Aeronave

Premii

Hobby-uri
gradinarit, ingrijirea pomilor fructuferi

aptitudini

Limbi straine(Scris,Vorbit,Citit):

Pagini: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles